نشست یک روزه "ماشین‌سازی؛ پیشران توسعه صنعتی" 20 تیرماه برگزار خواهد شد.

به نقل از گروه سیاست نوآوری و آینده نگاری پژوهشکده، این رویداد با محوریت صنعت ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید، توسط دبیرخانه "برنامه توسعه بازار ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل" معاونت علمی ریاست جمهوری، با همکاری پژوهشکده مطالعات فناوری، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت و صندوق نوآوری و شکوفایی و با حمایت انجمن‌های تخصصی مرتبط با حضور فعالان صنعت ماشین‌سازی، نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های سیاست‌گذاری در کشور روز پنجشنبه 20 تیرماه برگزار می شود.

صنعت ماشین‏‌سازی، به عنوان یک صنعت راهبردی و مادر، نقش بسزایی در توسعه کشورهای صنعتی ایفا کرده است و به دلایل متعدد از جمله ایجاد ارزش‌افزوده بالا، امکان اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کاهش وابستگی به واردات و کم‏ کردن اثر تحریم‌ها، بر میزان و رونق تولید، می‌تواند پیشران توسعه صنایع کشور باشد.

با عنایت به اهمیت موضوع و در راستای توسعه بازار تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت ایران، معاونت علمی ریاست جمهوری از سال 1396، اقداماتی از جمله ارائه تسهیلات کم‌بهره (در قالب فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک یا جعاله ساخت ماشین‌آلات و استصناع) به خریداران ماشین‌آلات ساخت داخل در قالب برنامه‌ای تحت عنوان "برنامه حمایت از توسعه بازار ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل" را اجرا نموده است. همچنین گروهی از پژوهشگران با سابقه پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری در دو سال گذشته، مطالعات متمرکزی را با هدف شناخت فضای این صنعت و تعیین وضعیت آن انجام داده‌اند.

در همین راستا روز پنجشنبه 20 تیرماه سال جاری، نشست یک‌روزه‌ای با عنوان "ماشین‌سازی؛ پیشران توسعه صنعتی" با محوریت صنعت ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات خطوط تولید، توسط دبیرخانه برنامه توسعه بازار ماشین‌آلات صنعتی پیشرفته ساخت داخل معاونت علمی ریاست جمهوری، با همکاری پژوهشکده مطالعات فناوری، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت و صندوق نوآوری و شکوفایی، با حمایت انجمن‌های تخصصی مرتبط و با حضور فعالان صنعت ماشین‌سازی، نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه‌های سیاست‌گذاری برگزار خواهد شد.

هدف از این رویداد، ایجاد فرصتی برای تبیین ضرورت برنامه‌ریزی ملی برای صنعت ماشین‌سازی، پرداختن به مسائل مهم این صنعت و ایجاد پل ارتباطی بین سیاست‌گذاران و صنعت‏گران برای آگاهی از توان تولید داخل و استفاده از پنجره فرصت‌های این حوزه صنعتی است. همچنین در این گردهمایی تلاش می‌شود با برگزاری پانل‏های تخصصی، فرصتی برای تبادل تجربیات صاحب‏نظران و شرکت‌های سازنده ماشین‏‌آلات بخش‏های مختلف (از جمله: نفت، صنایع غذایی، نساجی، پلیمر و ...) فراهم شده و برای تدوین برنامه ملی مشخص برای توسعه صنعت ماشین‌سازی و بازنگری در قوانین مرتبط، زمینه‌سازی شود.

فعالان این صنعت می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت http://hitechmachine.ir/ مراجعه نموده و یا با دبیرخانه این رویداد به شماره تلفن 16-63103414-021 تماس حاصل فرمایند.

رویداد