نشست رونمایی و تحلیل کتاب "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی"

تاریخ : 1397/08/22

تعداد بازدید : 3613

5 امتیاز از 1 رای

نشست رونمایی و تحلیل کتاب "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی" با همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و پژوهشکده مطالعات فناوری در روز سه شنبه 22 آبان 1397 در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد.

نشست رونمایی و تحلیل کتاب " بزرگ مریخی، کوچک ونوسی" با حضور نویسندگان کتاب (دکتر رضا اسدی‌فرد، آقای یاسر خوشنویس و آقای آرمان خالدی) و با حضور آقایان دکتر کامران باقری (مدرس و مشاور مدیریت نوآوری) و دکتر مصطفی صفدری رنجبر (پژوهشگر سیاستگذاری و مدیریت فناوری و نوآوری) به عنوان تحلیلگر در ساعت 16 تا 18 در مرکز تحقیقات سیاست علمی برگزار شد.

با توجه به اهمیت موضوع همکاری بین شرکت‌های بزرگ و کوچک به عنوان محور اصلی کتاب، افراد علاقه‌مند با دغدغه‌های متفاوت اعم از بنیانگذار شرکت نوپا، مدیر دولتی و دانشجو در این نشست حضور داشتند.

در ابتدای جلسه نویسندگان کتاب به صورت مختصر توضیحاتی در مورد محتوای کتاب و انگیزه آن‌ها برای تدوین کتاب ارائه کردند. در این میان دکتر اسدی‌فرد خاطر نشان کردند با وجود اینکه استعاره‌های مختلفی برای بیان ارتباط بین شرکت‌های بزرگ و کوچک به کار برده می‌شود اما نویسندگان به منظور نمایش هر چه بهتر تفاوت دیدگاه و نگرش طرفین همکاری از عنوان "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی" استفاده کردند. وی همچنین یادآور شد که استفاده از عنوان بزرگ مریخی، کوچک ونوسی برای بیان برتری شرکت‌های بزرگ نسبت به شرکت‌های کوچک نبوده و صرفاً هدف نشان دادن تفاوت دنیای دو دسته شرکت مورد نظر است.

در ادامه دکتر کامران باقری به عنوان تحلیل‌گر کتاب، نظرات خود را ارائه کردند. وی ابتدا نقاط مثبت کتاب را با عنوان "آفرین‌ها" بیان کردند که برخی از آن‌ها عبارتند از: جسارت نوشتن تجربیات ایرانی، کارگروهی در ترجمه و تالیف، پرداختن به چالش‌های خاص محیط ایران در همکاری و همچنین برخی از نکات مهم بحث همکاری که در کتاب به آن‌ها اشاره شده است. دکتر باقری نکاتی را هم برای بهبود هر چه بیشتر کتاب مطرح کردند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:  استفاده از ادبیات به روزتر،  استفاده از فرصت‌های تصویرسازی و ارائه خلاقانه، پُر کردن جای خالی مفهوم زیست‌بوم نوآوری، شفاف کردن مخاطب کتاب.

در ادامه نشست دکتر صفدری رنجبر یکی دیگر از تحلیلگران کتاب نظرات خود را بیان کردند که مهمترین نکات مطرح شده عبارتند از: عمیق شدن کتاب در یک مسئله واقعی (ارتباط صنعت و دانشگاه) که سال‌ها است با آن دسته و پنجه نرم می‌کنیم ولی راه به جایی نبرده‌ایم، نویسندگان با تمایز قائل شدن میان شرکت های نوپای فناوری‌محور با استارتاپ‌های خدماتی و توجه به الزامات سیاستگذاری در مورد هر یک نشان داده‌اند که سیاست ها وابسته به مکان و زمان هستند، در کتاب همچنین یادآوری شده است که فرآیند نوآوری شبیه دو امدادی است نه دو ماراتن بنابراین توسعه موفق فناوری  و تجاری‌سازی آن مستلزم همکاری بازیگران مخلتف با یکدیگر است. با این حال دکتر صفدری معتقدند که کتاب در مقابل یک سوال کلیدی و حیاتی سکوت کرده است: چرا شرکت های ایرانی نوآوری نمی کنند و انگیزه ای برای این کار ندارند؟.

در ادامه چند نفر از حاضرین در جلسه نظرات خود را در مورد کتاب ارائه کرده و پیشنهاداتی را نیز مطرح کردند. از جمله یکی از حاضرین پیشنهاد کرد برای اینکه جامعه گسترده‌تری از مخاطبین از محتوای کتاب بهره ‌ببرند فایل صوتی کتاب تهیه شود  در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. یکی دیگر از حاضرین پیشنهاد کرد که یک سایت اختصاصی برای کتاب راه‌اندازی شود که محتوای مرتبط به کتاب و بحث‌های همکاری در آن منتشر شود. در این میان دکتر اسدی‌فرد خاطر نشان کردند که تیم نویسندگان یک سایت برای کتاب با عنوان www.B2Blink.ir  ثبت کرده‌اند که در هفته‌ آینده راه‌اندازی خواهد شد.  

در نهایت در انتهای جلسه کتاب "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی" با 40 درصد تخفیف در اختیار حاضرین در جلسه قرار گرفت.

 

نظر شما