دهمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع "حکمرانی، ظرفیت جذب و نوآوری های فناورانه" برگزار می شود.

تاریخ : 1395/12/01

تعداد بازدید : 731

0 امتیاز از 0 رای

دهمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع «حکمرانی، ظرفیت جذب و نوآوری های فناورانه» با ارائه آقای دکتر علی دینی ترکمان در محل پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار می ‌شود.

روح‌الله ابوجعفری مدیر گروه اقتصاد دانش‌ بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد این نشست گفت: توجه به اقتصاد دانش ‌بنیان در تمام بخش های اقتصادی باید صورت گیرد. انگیزه توسعه فعالیت های دانش ‌بنیان در تمام سطوح اقتصادی باید وجود داشته باشد که این مسئله به طراحی نهادی، ساختار اقتصاد، زمینه های فرهنگی و بسیاری از مسائل دیگر باز می گردد.
ابوجعفری با اشاره به سلسله نشست های پیشین اقتصاد دانش‌ بنیان که توسط پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار شده است، عنوان کرد: در نشست های گذشته رویکردهای مختلف نظری از منظر مکاتب مختلف اقتصادی به اقتصاد دانش‌ بنیان طرح شد و بر این اساس تعاریف و نگاه های مختلف به این مفهوم مورد بررسی قرار گرفت. نگاه فعالان اقتصادی به توسعه اقتصاد دانش ‌بنیان و اساسا توجه به این سوال که در بستر کنونی اقتصاد، امکان شکل گیری اقتصاد دانش ‌بنیان وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.
ابوجعفری بیان کرد: یک اقتصاد می ‌تواند با اتکا به سرمایه‌ ی دانش ‌بنیان، مزیت ‌های رقابتی خود را بهبود بخشد و جایگاه خود را در بازار جهانی سریع ‌تر از پیش ارتقا دهد. عوامل برون ‌زا از جمله تغییر در ترکیب جمعیت‌ شناختیِ کشورهای توسعه ‌یافته (پیرشدنِ جمعیتی) و تقدیرِ محتوم منابع طبیعی (تجدیدناپذیری، آسیب‌رسانی به طبیعت و ...)، نقش سرمایه ی دانش ‌بنیان را هرروز بیش از پیش برجسته می ‌کنند.
ایشان افزود: یکی از مباحث روز توسعه اقتصادی توجه به ظرفیت جذب و ایجاد تنوع در اقتصاد است که با توجه به تجربه گذشته آقای دکتر دینی در این زمینه از ایشان دعوت کردیم تا در زمینه ارتباط این بحث با اقتصاد دانش بنیان سخنرانی داشته باشند. در این جلسه مباحث با توجه به مسائل اقتصاد ایران ارائه خواهد شد. 
ابوجعفری در پایان گفت: اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند عزم همه قوای کشور در همه بخشها اعم از حکومت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی است تا بتوان هر چه بهتر سیاست های مرتبط با آن را تدوین نمود و از طرف دیگر آسیب ‌های احتمالی را بر طرف کرد.

موضوع دهمین نشست: حکمرانی، ظرفیت جذب و نوآوری های فناورانه
ارائه‌کننده: آقای دکتر علی دینی ترکمانی
زمان: یکشنبه 08/12/1395- ساعت10 الی12 
مکان: خیابان ستارخان- خیابان حبیب‌الله- بلوار شهید متولیان- پلاک9- سالن کنفرانس ستاد نانو

نظر شما