کتاب "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی"

تاریخ : 1397/08/01

تعداد بازدید : 189

5 امتیاز از 2 رای

کتاب "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی" با تمرکز بر بحث همکاری فناورانه بین شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان در زیست‎‌بوم ایران به همت پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فناوری (دکتر رضا اسدی‌فرد، یاسر خوشنویس و آرمان خالدی) تدوین و توسط مؤسسه خدمات فرهنگی رسا منتشر گردید. این کتاب حاصل دو مطالعه نسبتاً طولانی و عمیق است که در پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری انجام شده است.

کتاب بزرگ مریخی، کوچک ونوسی با تمرکز بر بحث همکاری فناورانه بین شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های نوپا در زیست‎‌بوم ایران به همت پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فناوری (دکتر رضا اسدی‌فرد، یاسر خوشنویس و آرمان خالدی) تدوین و توسط مؤسسه خدمات فرهنگی رسا منتشر گردید. این کتاب شامل بخشی از نتایج دو مطالعه نسبتاً طولانی و عمیق با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است که در طی سال‌های 1396- 1392 در پژوهشکده مطالعات فناوری ریاست جمهوری انجام شده‌اند. کتاب "بزرگ مریخی، کوچک ونوسی" در قالب نُه فصل که به نُه مسئله مهم در فرآیند همکاری فناورانه بین شرکت‌های فناوری‌محور و شرکت‌های بزرگ صنعتی اختصاص یافته، تدوین شده و نویسندگان به منظور انتقال بهتر مطالب از بیش از 40 مطالعه موردی یا مثال واقعی بهره گرفته‌اند. فهرست فصول کتاب به شرح زیر هستند:

1.     از آزمایشگاه تا فروشگاه : مسیر دشوار تجاری‌سازی و نقش همکاری‌ها در این مسیر

2.     دوراهی سرنوشت: همه یک کیک کوچک یا بخشی از یک کیک بزرگ؟

3.     در جستجوی شریک مناسب: نقش واسطه‌های انتقال فناوری در همکاری‌های فناورانه

4.     طراحی بازی بُرد-بُرد: تدوین مدل کسب‌وکار برای همکاری‌های فناورانه

5.     جنگ اول به از صلح آخر: ملاحظات حقوقی در همکاری‌ها فناورانه

6.     بزرگ مریخی، کوچک ونوسی: چرا همکاری‌های فناورانه بین شرکت‌های نوپا و شرکت‌های بزرگ به سختی شکل می‌گیرند و ناپایدارند؟

7.     مهیا کردن زمین بازی: نقش دولت‌ها در حمایت از همکاری‌های فناورانه

8.     مشتریان ثابت نوآوری باز: برنامه شرکت‌های بزرگ نوآور

9.     شنا کردن با نهنگ: دولت‌ها در مقام مشتریان بزرگ.

 امید است که دانش‌آموختگان، کارآفرینان و مدیران صنایع تولیدی و خدماتی با بهره‌مند از یافته‌های نویسندگان، موجبات افزایش هر چه بیشتر همکاری فناورانه بین شرکت‌های فناوری‌محور و بزرگ و به تبع حرکت اقتصاد کشور به سمت اقتصاد مبتنی بر نوآوری را فراهم کنند.

لینک تهیه کتاب برای علاقمندان:

http://rasabooks.ir/default.aspx?TabId=502&Id=27093&mId=1&title=بزرگ مریخی، کوچک ونوسی

نظر شما