برگزاری کارگاه روش‌های نوین پیشبرد دیپلماسی اقتصادی با محوریت همکاری‌های توسعه‌ای

تاریخ : 1397/07/29

تعداد بازدید : 162

1 امتیاز از 1 رای

کارگاه روش‌های نوین پیشبرد دیپلماسی اقتصادی با محوریت همکاری‌های توسعه‌ای در روز یکشنبه مورخ 29 مهرماه 1397 که به طور مشترک توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه و اداره‌ی همکاری‌های جنوب-جنوب سازمان ملل (UNOSSC) تدارک دیده شده بود، در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در تهران برگزار شد.

کارگاه روش‌های نوین پیشبرد دیپلماسی اقتصادی با محوریت همکاری‌های توسعه‌ای در روز یکشنبه مورخ 29 مهرماه 1397 که به طور مشترک توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه و اداره‌ی همکاری‌های جنوب-جنوب سازمان ملل (UNOSSC) تدارک دیده شده بود، در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در تهران برگزار شد. در این کارگاه همکاران پژوهشکده از کمیته‌ی مطالعات بین‌الملل و گروه اقتصاد نیز حضور داشتند.

محور اصلی این همایش، پارادایم جدیدی از همکاری‌های اقتصادی و فنی یا به‌عبارت دیگر همکاری‌های جنوب-جنوب به‌معنای همکاری‌ میان کشورهایی که جزء کشورهای پیشرفته و صنعتی محسوب نشده و جزء کشورهای با سطح درآمد متوسط به بالا محسوب می‌شوند، عنوان شد.

در ابتدای این کارگاه به‌ترتیب آقایان انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، خزائی، معاون وزارت اقتصادی و دارایی و چدیک، مدیر اداره‌ی همکاری‌های جنوب-جنوب سازمان ملل، به‌عنوان سخنرانان کلیدی چالش‌هایی را از جمله موانع فکری و قانونی برای این نوع همکاری‌ها، وجود مشکلاتی در جریان‌پذیری سرمایه میان کشورها، مشکلات زیرساختی در کشورهای میزبان همکاری، نقش سنتی نهادهای بین‌المللی و نیاز به به‌روز شدن دستورالعمل‌های بین‌المللی برای این همکاری‌ها و ... برای همکاری‌های جنوب-جنوب برشمردند.

در ادامه دو پنل برگزار شد که در هر یک از آنها نمایندگانی از نهادهای مسئول همکاری‌های توسعه‌ای از کشور ترکیه (TIKA)، مکزیک (AMEXCID) و ژاپن (JICA) حضور داشتند که هر کدام تجربیات این نهادها را در همکاری‌های جنوب و جنوب و کمک‌های توسعه‌ای بیان نمودند. در حاشیه‌ی یکی از پنل‌ها، نمونه‌هایی از همکاری‌های ایران نیز مختصراً طرح گردید که از میان آنها می‌توان به تجربه‌ی ستاد فناوری نانو، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه چابهار اشاره نمود.

نظر شما