نشست هماهنگی با موضوع معرفی شبکه کانون‌های تفکر ایران: اقدامات و دستاوردها

تاریخ : 1396/05/11

تعداد بازدید : 393

3 امتیاز از 2 رای

نشست هماهنگی با موضوع معرفی شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان): اقدامات و دستاوردها، روز یکشنبه مورخ 8 مردادماه 1396 در محل پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار شد.

در این نشست که باهدف توسعه شبکه تعاملاتی و زمینه‌های همکاری مجموعه‌ ایتان و پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار شد، مرتضی فیروزآبادی مدیر ایتان ضمن معرفی این کانون مروری نیز بر اقدامات و دستاوردهای شبکه کانون‌های تفکر ایران داشتند.   ایشان عنوان داشتند که ایتان یا همان شبکه کانون‌های تفکر ایران مجموعه‌ای است از گروه‌های فکری که موضوعات آن از فناوری شروع و تا اقتصاد پیش می‌رود و در سال‌های اخیر وزن موضوعات اجتماعی فعالیت‌های ایتان نیز زیاد شده است ولی همچنان  تمرکز این مرکز بر مسائل اقتصادی است.

ایشان عنوان داشتند که مجموعه ایتان از سال 1379 تاکنون سه مأموریت اصلی  به شرح ذیل را دنبال می کند:

·        توسعه هسته‌های فکری و ترویج این هسته‌ها؛

·        مشارکت در  تصمیم سازی‌های کلان کشوری؛

·         پرورش نیروهای  انسانی خوب برای انقلاب و کشور؛

فیروزآبادی با مروری بر تاریخچه فعالیت‌های ایتان، خاطرنشان شد که این شبکه متمرکز بر مسائل است و همین امر نیز باعث شده است که جهت‌گیری‌های  ایتان درگذر زمان و در راستای توجه به مسائل کشور با تغییراتی  مواجه شود. به‌زعم ایشان می‌توان چهار دوره تحول به شرح ذیل را برای ایتان برشمرد:

دوره اول: ترویج فناوری در دانشگاه‌های کشور؛

دوره دوم: تبدیل به مجموعه‌های سیاست پژوهی و مدل پژوهشی در حوزه فناوری؛

دوره سوم: پرداختن به مسائل اقتصادی با رویکرد پژوهشی؛

دوره چهارم: تلاش برای اثرگذاری در نظام تصمیم‌گیری کشور؛

در ادامه مدیر شبکه کانون‌های تفکر ایران تصویری کلی از مجموعه ایتان ارائه دادند و بیان داشتند که قسمتی از مجموعه ایتان را گروه‌های محتوایی تشکیل می‌دهند؛ این گروه ها موضوعاتی از قبیل، نظام سلامت، آموزش‌وپرورش، آموزش عالی و دیگر حوزه‌ها را با رویکرد اقتصادی موردبررسی قرار می‌دهند. درزمینهٔ فناوری‌های نرم نیز فعالیت‌های مجموعه بر قوه قضائیه و تااندازه‌ای نیز بر ناجا متمرکز بوده است. همچنین ایشان از فعالیت‌هایی همچون رصد، گام، عیار، ساده و ارتباطات یادکردند که در این مجموعه دنبال می‌شود و هدف آن نیز کمک به تصمیم سازی و تقویت نظام تصمیم‌گیری در کشور است.

در ادامه این نشست دکتر ابوجعفری دبیر گروه اقتصاد دانش بنیان در راستای تقویت تعاملات شبکه علمی کانون‌های تفکر ایران با پژوهشکده مطالعات فناوری عنوان داشتند که برخی از خطوطی که در پژوهشکده یا در مجموعه ایتان دنبال می‌شود با یکدیگر همسویی‌هایی دارند درنتیجه به‌منظور پرهیز از دوباره‌کاری‌ و موازی کاری‌ها لازم است این دو مجموعه تعاملات بیشتری با یکدیگر داشته باشند و به‌نوعی علاوه بر مشارکت در فعالیت‌ها از نتایج یکدیگر نیز استفاده کنند. دکتر صاحبکار عضو گروه سیاست نوآوری و آینده‌نگاری نیز افزایش تعاملات میان پژوهشکده مطالعات فناوری و ایتان را امری مهم دانستند و متذکر شدند که این تعاملات درنهایت هم‌افزایی‌هایی را برای هر دو مجموعه به دنبال خواهد داشت. 

نظر شما