نشست هماهنگی با موضوع شبیه‌سازی چند مقیاسی برای سیاست‌گذاری برگزار شد

تاریخ : 1396/04/25

تعداد بازدید : 422

5 امتیاز از 3 رای

نشست هماهنگی با موضوع شبیه‌سازی چند مقیاسی برای سیاست‌گذاری (Multiscale simulation for policy making) روز یکشنبه مورخ 25/04/1396 در محل پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار شد.

نشست هماهنگی با موضوع شبیه‌سازی چند مقیاسی برای سیاست‌گذاری (Multiscale simulation for policy making) روز یکشنبه مورخ 25/04/1396 در محل پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار شد.  
filereader.php?p1=main_6512bd43d9caa6e02

دکتر رضا حسان دانش‌آموخته دکتری برنامه‌ریزی عمومی و طراحی سیاست و دانشجوی دکتری دانشکده تکنولوژی، سیاست و مدیریت در دانشگاه دلفت هلند  در خصوص شبیه‌سازی چند مقیاسی در حوزه سیاست‌گذاری عنوان داشتند که اکثر مسائل و سیستم‌های مربوط به حوزه طراحی سیاست در رده سیستم‌های پیچیده (Complex systems) دسته‌بندی می‌شوند. درواقع وجود تصمیم گیران و فرایندها در سطح و یا مقیاس‌های متفاوت ازجمله پارامترها یا عواملی است که این پیچیدگی را افزایش می‌دهد.

به‌طور مثال، در حوزه انرژی، سیاست‌ها در مقیاس دولت و در مقیاس منطقه بر مصرف انرژی در مقیاس شهر و ساختمان تأثیر می‌گذارد؛ و در حقیقت در یک فرایند بازخوردی رفتار مصرف‌کنندگان در مقیاس کوچک بر سیاست‌ها و فرایندهای در مقیاس‌های بزرگ‌تر تأثیر می‌گذارد. لذا مطالعه تراکنش‌های میان زیرسیستم‌ها (Multiscale interactions) در مقیاس‌های متفاوت، برای شناخت بهتر رفتارها و طراحی سیاست‌های مؤثر امری ضروری است.

به‌زعم ایشان شبیه‌سازی یکی از ابزارهای مؤثر برای ترکیب مدل‌های مربوط به مقیاس‌های متفاوت و مطالعه تراکنش این سیستم‌ها است؛ اما بااین‌وجود در مدل‌سازی، لحاظ کردن مقیاس به‌عنوان بخشی از فرایند مدل‌سازی روش‌های موجود به‌منظور شبیه‌سازی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی از قبیل روش پویایی‌های سیستم (System Dynamics Modelling) و مدل‌سازی عامل محور (Agent based Modelling) لزوماً یک امر اجتناب‌ناپذیر نیست.

دکتر حسان در ادامه بیان کرد: در پروژه شبیه‌سازی چند مقیاسی برای سیاست‌گذاری، ما یک چهارچوب و روشی برای مدل‌سازی و شبیه‌سازی چند مقیاسی (Multiscale Simulation) در حوزه سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی ارائه می‌کنیم. همچنین تشریح کردند که در این روش می‌توان بر اساس مشخصات سیستم موردنظر از ترکیب روش‌های پویایی‌های سیستم و مدل‌سازی عامل محور و مدل‌سازی گسسته پیشامد (Discrete Event Simulation) استفاده نمود. این روش مدل‌سازی و شبیه‌سازی را می‌توان برای مطالعه و تحلیل سیستم‌های سلامت، برنامه‌ریزی انرژی، برنامه‌ریزی شهری و زنجیره تأمین و کسب‌وکار استفاده نمود.

در پایان هریک از اعضای گروه‌های پژوهشی پژوهشکده مطالعات فناوری سؤالات خود در خصوص پروژه مذکور مطرح کردند و به بحث و بررسی ابعاد مختلف مسئله پرداختند.

نظر شما