نهمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع "مراحل توسعه یافتگی و الزامات اقتصاد دانش بنیان با توجه به تجربه کره جنوبی" برگزار می شود

تاریخ : 1395/10/01

تعداد بازدید : 707

4 امتیاز از 1 رای

نهمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع «مراحل توسعه¬یافتگی و الزامات اقتصاد دانش¬بنیان با توجه به تجربه کره جنوبی» با ارائه آقای مهندس سید محمد بحرینیان در محل پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار می‌شود.

روح‌الله ابوجعفری مدیر گروه اقتصاد دانش‌بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد این نشست گفت: توجه به اقتصاد دانش‌بنیان در تمام بخشهای اقتصادی باید صورت گیرد. انگیزه توسعه فعالیتهای دانش‌بنیان در تمام سطوح اقتصادی باید وجود داشته باشد که این مسئله به طراحی نهادی، ساختار اقتصاد، زمینه های فرهنگی و بسیاری از مسائل دیگر باز می‌گردد.

ابوجعفری با اشاره به سلسله نشست های پیشین اقتصاد دانش‌بنیان که توسط پژوهشکده مطالعات فناوری برگزار شده است، عنوان کرد: در نشست های گذشته رویکردهای مختلف نظری از منظر مکاتب مختلف اقتصادی به اقتصاد دانش‌بنیان طرح شد و بر این اساس تعاریف و نگاه های مختلف به این مفهوم مورد بررسی قرار گرفت. نگاه فعالان اقتصادی به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اساسا توجه به این سوال که در بستر کنونی اقتصاد، امکان شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

ابوجعفری ادامه داد: در نشست هفتم اقتصاد دانش بنیان از مهندس بحرینیان که فعال اقتصادی و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران نیز می باشد، دعوت به عمل آمد و در خصوص توسعه یافتگی و الزامات توسعه اقتصاد دانش‌بنیان صحبت شد. دعوت به عمل آمد تا بر اساس تجارب شکل‌گرفته در بنگاه های تولیدی در زمینه با توجه به تجارب عملی دنیا همفکری صورت گیرد.

ابوجعفری عنوان کرد: موانع اقتصاد دانش بنیان که عبارتند از: تکثیر افقی؛ خروج از اقتصاد مقیاس و فقر اطلاعات و آمار، همچنین استفاده از تجارب کشورهای خارجی مثل کره جنوبی برای کشور از مباحث مهم مطرح شده در نشست هفتم بود. بر همین اساس در این نشست برای آشنایی بیشتر با تجربه کشور کره جنوبی از مهندس بحرینیان دعوت به عمل آمد تا در زمینه اقتصاد دانش بنیان و تجربه عملی کشور کره همفکری صورت گیرد.


ابوجعفری در پایان گفت: اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند عزم همه قوای کشور در همه بخشها اعم از حکومت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی است تا بتوان هر چه بهتر سیاست های مرتبط با آن را تدوین نمود و از طرف دیگر آسیب‌های احتمالی را بر طرف کرد.


موضوع نهمین نشست: مراحل توسعه یافتگی و الزامات اقتصاد دانش بنیان با توجه به تجربه کره جنوبی

ارائه‌کننده: آقای مهندس سید محمد بحرینیان

زمان:  06/10/1395- ساعت10 الی12 

مکان: خیابان ستارخان- خیابان حبیب‌الله- ابتدای سروش یکم- پلاک 96- پژوهشکده مطالعات فناوری


نظر شما