شکوفایی تولید ملی در گروی اقتصاد دانش بنیان

تاریخ : 1395/09/30

تعداد بازدید : 683

4 امتیاز از 1 رای

هشتمین نشست تخصصی اقتصاد دانش بنیان با موضوع «جایگاه اقتصاد دانش¬بنیان در پازل اقتصاد مقاومتی» در محل پژوهشکده مطالعات فناوری با حضور اساتید و پژوهشگران برگزار شد. دکتر حجت الله عبدالملکی در این نشست مطرح کرد: ظرفیت اقتصاد دانش بنیان در حدود سه و نیم برابر کل تولید کشور می تواند باشد.

در آغاز این نشست، روح الله ابوجعفری مدیر گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: با تاسیس گروه اقتصاد دانش بنیان پژوهشکده مطالعات فناوری، با چالش جدی روبه رو بودیم و آن این بود که در کشور در خصوص اقتصاد دانش بنیان تعاریف مختلفی وجود داشت و هر کسی از دیدگاه خود در این زمینه بحث می کرد و تعریف مختاری در این مورد نبود. خلاء جدی بعدی در خصوص اقتصاد دانش بنیان این بود که دانشکده ها و اساتید اقتصادی در حوزه ی بحث های مرتبط با مکاتب مختلف اقتصادی به موضوع اقتصاد دانش بنیان توجه نکرده بودند.
ابوجعفری بیان کرد: در نشست های قبلی اقتصاد دانش بنیان از اساتید مختلف اقتصادی دعوت به عمل آمد تا در خصوص ارتباط مکاتب مختلف اقتصادی با اقتصاد دانش بنیان نظراتی بیان شود و مقاله های اساتید در این خصوص ارائه شد و مورد بحث قرار گرفت. 
ابوجعفری در ادامه گفت: آقای نصیری اقدم در یکی از مقالات ارائه شده، در بررسی سیاست های توسعه ی نوآوری کانادا، به این نتیجه رسیده بودند که این سیاست ها از یک منظر تعریف اقتصاد دانش بنیان، سیاست نادرستی است ولی از نگاه دیگر که به اقتصاد تکاملی نزدیک تر بود، سیاست درستی می باشد.
ابوجعفری گفت: از پایه های اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و آقای دکتر عبدالملکی در زمینه اقتصاد مقاومتی تالیفاتی نیز داشته اند،. به همین دلیل این نشست را با موضوع" جایگاه اقتصاد دانش بنیان در پازل اقتصاد مقاومتی" تشکیل دادیم تا نسبت اقتصاد دانش بنیان با اقتصاد مقاومتی روشن گردد.
در ادامه دکتر حجت الله عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) به ارائه بحث خود پرداخت.
عبدالملکی در ابتدا مطرح کرد: به نظر بنده اقتصاد دانش بنیان یعنی اقتصادی که دانش به عنوان یکی از نهادهای اصلی تولید مد نظر قرار می گیرد.
عبدالملکی گفت: تجلی دانش در اقتصاد دانش بنیان مربوط به دو محور است؛ محور اول بهره وری در اقتصاد می باشد زیرا هر جا دانش ورود پیدا می کند، فرآیندها و مکانیسم ها را تقویت می کند. محور دوم مربوط به تولید محصولات دانش بنیان است، چون که در تولید این محصولات از دانش روز و تکنولوژی بالا استفاده می شود.
عبدالملکی در ادامه به تبیین اقتصاد مقاومتی پرداخت و مطرح کرد: کشور ما درگیر یک جنگ اقتصادی می باشد که ابعاد داخلی و خارجی مختلفی دارد و راه حل آن عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی است. در مقابل دیدگاه اقتصاد مقاومتی، دیدگاهی مطرح است به نام اقتصاد مذاکراتی که تعامل با جهان را راه حل اصلی می داند و هنوز این دیدگاه در کشور حاکم می باشد.
وی در ادامه گفت: اگر این موضوع را مردم و مسئولین مربوطه بپذیرند که اقتصاد مقاومتی راه حل اقتصاد کشور است، حال این سوال مطرح است که تعریف اقتصاد مقاومتی چیست؟ اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در شرایط دشواری، تهدید و دشمنی به اهداف خود برسد.
عبدالملکی گفت: اهداف اقتصاد مقاومتی که مستخرج از قانون اساسی، بیانات حضرت امام(ره) و رهبر معظم انقلاب می باشد، عبارتند از: استقلال اقتصادی، رفاه عمومی و پیشرفت اقتصادی.
عبدالملکی بیان کرد: استقلال اقتصادی به معنای تعامل با جهان از موضع قدرت است و قدرت اقتصادی زمانی حاصل می شود که اقتصاد دانش بنیان در کشور تقویت شود.
عبدالملکی گفت: برنامه ریزی فرهنگی و برنامه ریزی اقتصادی دو عملیات در طراحی نظام اقتصاد مقاومتی می باشد که تقویت فرهنگ جهادی رکن اساسی برای برنامه ریزی فرهنگی و تقویت تولید ملی رکن مهم برنامه ریزی اقتصادی است.
وی مطرح کرد: نوآوری در کشور زمانی عملیاتی می شود که ساختارهای موجود تغییر کنند و برای این کار باید ظرفیت ها شناخته و خصومت های اقتصادی شناسایی شوند.
عبدالملکی در ادامه به برنامه ریزی اقتصادی که بیشتر ناظر به اصلاحات سخت افزاری مثل فناوری، بودجه، منابع انسانی، اصلاحات سازمانی، اصلاحات قانونی است، پرداخت و مطرح کرد: هدف اصلی آن، تقویت تولید ملی و اهداف فرعی آن مبارزه با مقاسد اقتصادی، کاهش مخارج دولتی و ...می باشد.
وی گفت: علم و فناوری از ظرفیت های تولیدی کشور است که سرعت بالای رشد در دانش های نوین و قدرت افزا مثل نانو فناوری، بیو فناوری، هسته ای، فضایی و... نشان از اهمیت این حوزه می باشد. اگر از ظرفیت های اقتصادی کشور درست استفاده شود، در سال 1430 تولید ملی می تواند به رقم 45 هزار میلیارد دلار برسد، این یعنی رتبه 3 اقتصاد در جهان.
عبدالملکی گفت: برای تقویت تولید ملی به 6 مورد نیاز داریم: 1- بازار (تقاضا) 2- نیروی کار 3- ایده و ابتکار که اقتصاد دانش بنیان در این مورد تجلی می کند و بدون آن تقویت تولید ملی امکان پذیر نیست. 4- سرمایه 5- مواد اولیه 6- فرهنگ تولید
وی در نتیجه گیری از بحث خود عنوان کرد: یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی تولید ملی است و تولید ملی بدون دانش و اقتصاد دانش بنیان موجب پیشرفت نیست لذا دانش برای تقویت تولید ملی استفاده می شود زیرا بازدهی و قدرت خلق ثروت بالایی دارد.

نظر شما